Kokybiškas stogas – tinkamai sandėliuojant ir laikantis instrukcijų

Eternit Baltic 09/11/2018

Construction
DIY
Roof
Corrugated sheets
„Ne žiema, o stogas baltas?“ – su išgąsčiu teiraujasi naujo stogo savininkas. Vienintelės Baltijos šalyse banguotų lakštų gamyklos Naujojoje Akmenėje UAB „Eternit Baltic“ atstovai ramina – stogas gali pabalti netinkamai sandėliuojant banguotus lakštus, bet estetinį vaizdą sugrąžina nuplovimas citrinos rūgštimi. Specialistai konstatuoja faktą – neatidžiai perskaičius gamintojo instrukciją, nepasirūpinus tinkamu banguotų lakštų laikymu, prireikia garantinių konsultacijų.

Bėda – požiūris į sandėliavimą

„Viena iš didžiausių problemų, kad klientai sandėliuoja dažytus lakštus lauke. Daugumai žmonių atrodo, jeigu banguoti lakštai bus ant stogo, tai jie gali būti ir lauke. Jeigu lakštai laikomi ant paletės, apvynioti plėvele, jie negali pašalinti drėgmės. Kalkės, kurios yra sudedamoji lakštų dalis, gavusios lietaus ar sniego, pradeda kilti į viršų, ir lapai baltuoja“, – pastebi „Eternit Baltic“ kokybės skyriaus vadovas Edgaras Norgela, pridūręs, kad tvirtumo tokie lakštai nepraranda.

Kalkinės dėmės dažnai pasimato tik tada, kai lakštai išdžiūsta. Nors pačiam gaminiui nieko neatsitinka, į objektą atvykusiems specialistams dažnai tenka raminti netikėto vaizdo išgąsdintus žmones.

„Yra buvęs toks atvejis, kad klientas sumontavo dangą, po kiek laiko išeina į kiemą ir susirūpinęs skambina: „Mano stogas baltas, o dabar ne žiema, tai kas čia atsitiko?“ – vieną iš netinkamo sandėliavimo pavyzdžių prisimena „Eternit Baltic“ projektų vadovas Vidas Jaškauskas. – Mes reaguojame į skundą, atvažiuojame patikrinti. Pasirodo, iškilo kalkinės dėmės. Jas galima elementariai nuplauti panaudojus citrinos rūgštį. Pačiam gaminiui nieko neatsitinka, bet viso to galima išvengti tiesiog tinkamai sandėliuojant banguotus lakštus“.Banguoti pluoštinio cemento lakštai yra tvirti, atlaiko vėjus, bet prieš patekdami ant stogo turėtų būti laikomi vėdinamoje patalpoje – sandėlyje, garaže ar panašioje vietoje, kur nėra drėgmės. Jeigu nėra tinkamo vėdinimo, lakštai nekvėpuoja, kaupiasi kondensatas, ir dėl cheminės reakcijos į paviršių kyla kalkės.

Svarbu skaityti instrukcijas

Paprasčiausias sandėliavimo taisykles galima rasti ant kiekvienos banguotų lakštų paletės. Patartina juos sukrauti ne daugiau nei dviem aukštais, o jeigu pagrindas nelygus – vienu. Kraunant lakštus, negalima jų tempti, vilkti – reikėtų paprasčiausiai kelti. Ilgesnius nei metro lakštus kelti vertėtų dviese.

„Prie kiekvienos paletės ir mūsų tinklalapyje yra dedama pagrindinė informacija ir montavimo instrukcijos. Klientui reikėtų bent jau tą penkių minučių video pasižiūrėti – ar tikrai yra daroma lygiai taip, kaip tame filme parodyta“, – pataria V. Jaškauskas.

Tokį patarimą padiktavo patirtis. Lietuviai mėgsta būti patys sau meistrai. Banguotais lakštais nuosavą stogą uždengti nėra sunku apie statybas šiek tiek išmanančiam žmogui. Tačiau kartais kuriozų nutinka ir profesionalams. „Mūsų stogo danga, kaip ir daugelis banguotų lakštų, montuojama iš apačios į viršų, iš dešinės į kairę. Vienas mano matytų kurioziškiausių atvejų buvo toks:  meistrai lakštus sumontavo nuo viršaus į apačią, lietus bėgo po banguotais lakštais, po stogu“, – pasakoja „Eternit Baltic“ atstovas.

Keli testai apsidraudimui

Banguoti lakštai dar gamykloje būna patikrinti daugybe įvairiausių testų – nuo tvirtumo, drėgnumo, iki dažų sukibimo.

Prieš perkant kelis dalykus galima įvertinti ir neturint profesionalo įgūdžių ar įrankių: pavyzdžiui, apžiūrėti, ar nėra įtrūkimų, priklijuoti prie lakšto gabalėlį lipnios juostos, kurį nuplėšus neturėtų likti jokių dažų žymių. Galima dviese išmėginti ir lakšto tvirtumą bandant jį sulenkti – gaminys turi nesilankstyti.

Prekių čekių detektyvų pabaiga

Pirmąjį banguotą lakštą prieš dvidešimt vienerius metus pagaminusi įmonė atsakingai žiūri į gaminiųkokybę.

„Jeigu imtume santykį su tuo, ką parduodame, ir kokių turime problemų su garantijomis, pretenzijomis, tai yra labai nedidelis santykis:  0,11 procento, nuo to ką parduodame“, – sako kokybės vadovas E. Norgela.

Gavę signalą, kad kažkas nutiko stogui, „Eternit Baltic“ atstovai vyksta jo apžiūrėti. Pretenzijų sprendimo būdų yra įvairių – pavyzdžiui, pabalusius lakštus galima nuvalyti. Kai kuriais atvejais perdažomas visas stogas.

Pretenzijas užfiksuoti ir spręsti galima turint pirkimą įrodančius dokumentus. Daugiausia problemų iki šiol kildavo dėl pamestų, per kraustymąsi dingusių pirkimo čekių. Pasak „Eternit Baltic“ marketingo vadovės Mildos Kulyovos, banguotiems lakštams suteikiama garantija ilgalaikė, tačiau tai turi vieną minusą – žmonės per tuos kelis dešimtmečius pameta pirkimo dokumentus arba jie tiesiog išblunka. Be jų kur kas sunkiau įrodyti, kad banguoti lakštai pagaminti būtent šios įmonės.

Dabar šioms problemoms atrastas paprastas sprendimas: užtenka nufotografuoti pirkimo čekį ar sąskaitą faktūrą, nuotrauką įkelti į puslapį https://www.eternit.lt/lt-lt/garantijos-registracija, užpildyti specialią formą ir visi duomenys bus saugomi įmonės duomenų bazėje.

„Nuo vasario 1 dienos įdiegėme palengvinimą: nusipirkus banguotų lakštų stogą ir prekių įsigijimo dokumentą užregistravus mūsų svetainėje – apie popierinį dokumentą bus galima pamiršti. Per penkias darbo dienas mes jums patvirtinsime, kad garantiją gavote“, – apie naujovę pasakoja M. Kulyova.