„Žvynuotą“ namą pasistačiusio vilniečio praeiviai prašo leidimo paliesti sienas

Eternit Baltic 02/08/2018

Construction
DIY
Roof
Namo sienos, dengtos žvynus primenančia medžiaga, kurias norisi paliesti daugeliui praeivių. Idėja turėti švarų, šiuolaikišką, lengvai prižiūrimą, akį traukiantį namo stogą ir fasadą Vilniuje gyvenančiam Martynui Matkevičiui pasiteisino. Kartu su architektu pasirinkęs Amerikoje ir Vokietijoje itin populiarias išskirtinės formos fibrocementines plokšteles išorės dangai, jis sukūrė estetišką ir lengvai prižiūrimą būstą.
slates Dacora

Klasikinę formą papildo ryškios spalvos

slates Dacora

Prieš penkerius metus, statydamas 222 m2 ploto namą Didžiųjų Gulbinų gyvenvietėje Vilniuje, Martynas Matkevičius pasirinko stogą ir fasadą dengti vienodomis fibrocementinėmis plokštelėmis. „Svarstėme du variantus: padengti natūraliu skalūnu arba „Dacora“ plokštelėmis. Pasirinkome plokšteles, kadangi tuo momentu tai atrodė priimtiniausias variantas tiek kokybės, tiek vizualine, montavimo prasme. Man jis atrodė patikimesnis, prieinamesnis“, – apie savo pasirinkimą kalba patogumą ir estetiką suderinti norėjęs namo savininkas.

Pastatą projektavęs architektas Donatas Žulkus sako, kad nuo pat pradžių nuspręsta stogui ir fasadui naudoti vieną dominuojančią medžiagą. Visi kiti dekoro elementai, pavyzdžiui, maumedžio lentelės, tik geriau padėjo išryškinti plokštelių estetiką.

„Sprendimą fasadui iš principo nulėmė idėja turėti švarų, šiuolaikišką fasadą, – eksterjerą apibūdina architektas. – Plokštelės labai padėjo tai padaryti, šiuolaikiškomis medžiagomis išgavome klasikinę namo formą“.

Klasikinę architektūrinę išraišką pagyvino pasirinktos smailiabriaunio rombo formos plokštelės. Įdomesnio fasado norėję namo savininkai, pasak D. Žulkaus, nebijojo ir ryškių spalvų. Juodai mėlyną spalvą pabrėžia akcentu tapę oranžiniai langai.

Stogo ir fasado dangos medžiaga namo savininkui pasirodė lengva, tvirta, ilgaamžė, o spalvų, tekstūrų, formų pasirinkimas taip pat neribojo kūrybinės fantazijos. Sukurtas vaizdas kaip magnetas traukia praeivius.

„Vizualinis aspektas labai svarbus. Buvo, ateina iš gatvės žmonės, sako: „Leiskit paliesti man tą namą, nes atrodo kaip pagalvėlės, kaip žvynai. Patys renkamės dangą, šita labai traukia akį“, – pasakoja išskirtinio stogo ir fasado dangos sprendimo ambasadoriumi tapęs M. Matkevičius.

slates Dacora

Ekologiška, lengvai prižiūrima danga

slates Dacora

Vardindamas pasirinktos dangos savybes, vilnietis sako atkreipęs dėmesį į tai, kad šios plokštelės yra ekologiškos – produktas turi sertifikatus, pažyminčius, kad iš pluoštinio cemento gamintoje medžiagoje nėra kenksmingų sveikatai priedų. Renkantis šeimos būstą, ši savybė buvo tikrai svarbi. Ne ką mažiau aktualus tapo ir atsparumas atmosferiniam poveikiui, ugniai, ultravioletiniams spinduliams bei lengva priežiūra. Per penkerius metus, kiek stovi namas, jo stogas ir fasadas nenubluko, neapaugo samanomis. „Plokštelių privalumas tas, kad su jomis nieko nereikia daryti – kiek stovi namas, du kartus nuploviau dėl žiedadulkių ir paukščių „reikalų“, bet realiai galėjau ir neplauti, nes danga pati nusiplauna nuo stipresnio lietaus. Labai paprasta priežiūra“, – teigia namo savininkas, pridūręs, kad po plovimo namas ir vėl kaip naujai pastatytas.

Galvojant apie būsimą namo priežiūrą, šeimai buvo svarbu, kad plokštelės nepraleistų šilumos, garso. Nors karštą dieną pridėjus ranką prie tamsios sienos, galima jausti, kad ši gerokai įkaitusi, fasadas yra vėdinamas. „Jos natūraliai atvėsta vasarą ir sušyla žiemą, prišildo namus per sieną tiek, kiek reikia“, – paaiškina M. Matkevičius.

Renkantis stogo ir sienų dangą, svarstyta ir apie kitokius natūralių medžiagų variantus – pavyzdžiui, skalūną. Vis dėlto, giliau pasidomėjęs šiuo produktu, M. Matkevičius pastebėjo, kad akmuo įgeria drėgmę, ir dėl to, laikui bėgant, veikiamas jos ir šalčio, gali imti pleišėti. Norint nuo to apsisaugoti, tokią dangą gali tekti dažyti, impregnuoti. Fibrocementinės plokštelės papildomos priežiūros reikalauja mažiau.

„Dirbu su klientais iš Amerikos, ten dabar 99 proc. fasadų yra dengti šiomis plokštelėmis, nes jos mažai įgeria drėgmės, yra ilgaamžės, su jomis lengva dirbti, jos lengvai plaunamos. Čia požiūris paprastesnis, medžiaga turi tarnauti žmogui, o ne žmogus medžiagai. Man tik keista, kad fibrocementinė plokštelė dar nėra tokia populiari Lietuvoje“, – savo patirtimi dalijasi architektas D. Žulkus.

slates Dacora

Išbandė amerikiečiai, pamėgo lietuviai

slates Dacora

Lietuviai mėgsta rintis švarių formų fasadus, paprastas aiškias medžiagas, bet vis dažniau eksperimentuoja. Pasak architekto, fasadą dengiant fibrocementinėmis plokštelėmis, galima rinktis penkis skirtingus jų stilius ir juos tarpusavyje derinant, išgauti originalų vaizdą.

„Tai gali būti ir čerpelės, ir bangelės, ir juostos. Juostos persidengia ir gali formuoti labai skirtingus, gražius fasadus. Šios plokštelės gali būti ir skirtingų faktūrų, ir medžio imitacijos, ir akmens, ir su žvyneliais – galima netgi nuspalvinti tuos žvynelius, pakeisti naudojant vieną formą, bet skirtingas spalvas“, – kūrybišką požiūrį į stogą ir fasadą dėsto architektas.

Amerikiečiai tokias fibrocementines plokšteles renkasi ne vien dėl estetikos. Ši medžiaga standartizuota, lengva tiksliai projektuoti fasadą, angas, tiksliai išdėlioti įpjovimus – taip sukuriamas fasadas su idealiomis linijomis. Savo namo statyba aktyviai domėjęsis M. Matkevičius sako, kad stogo ir fasado dengimo darbai neužtruko ilgai, jų netrikdė net žiemos speigas ar sniegas. Jis patartų rinktis tokius specialistus, kurie jau yra dirbę su panašia medžiaga ir žino, kaip montuoti teisingai.

slates Dacora

Lengva montuoti, kai moki

slates Dacora

„Plokštelių montavimas pasižymi sąlyginai paprastu montavimo būdu, jeigu esi tai daręs prieš tai bent kelis kartus. Jeigu montuoji pirmą kartą, darbas, tikėtina, nepavyks, nes į kvadratinį metrą plokštelių sudedama 11 ar šiek tiek daugiau. Taigi montuojant reikia būtinai atkreipti dėmesį ir į horizontalią, ir į vertikalią padėtį“, – patarė „Vilniaus statybų paslaugų grupės“ statybos darbų vadovas Židrūnas Malinauskas.

Fibrocementinė plokštelė arba čerpelė, turi tris pagrindinius tvirtinimus: du vinukus ir varinę spraudę. Norint teisingai jas sumontuoti, pirmiausia reikia atidžiai paruošti pagrindą plokštelių kalimui – grebėstavimą bei tiksliai susižymėti plokštelių viršutinių ir apatinių smailių vietas. Plokštelė tvirtinama dviem vinukais ties centru ir apatine spraude, užspaudžiančia jos apatinę dalį. Spraudė turi būti užspaudžiama tiksliai, kad plokštelė nebarškėtų, po ja nepatektų drėgmė, vėjas. Beje, varinės spraudės fasadui ar stogui suteikia ir estetinį akcentą.

„Montuodami „Dacora“ plokšteles, prie lango dalies jas dažniausiai stengiamės apipavidalinti skardos elementais, kartais medžiu, bet dažniausiai siūlome rinktis „Cedral“ lentą, kuri savo tekstūra ir sudėtimi yra visiškai tokia pati, kaip plokštelė“, – apie plokštelių montavimą kalbėjo Ž. Malinauskas.

Ekologišką, estetišką ir lengvai prižiūrimą stogo bei fasado dangą ją išbandęs namo savininkas rinktųsi ir antrą kartą tik šįkart dėl įdomumo ir įvairumo riktųsi kitokios formos, galbūt stačiakampes plokšteles.